תסמונת קדם ויסתית

כאבי וסת – סיפורים מהבטן

בגוף האשה טמונים הסודות לכח הבריאה. הסינים חקרו את מערכת המין הנשית והעניקו להם שמות מיוחדים מעולם הרוח והחומר, המבטאים תהליך קוסמי ומימושו על פני האדמה ברגע שתינוק לוקח את נשימתו הראשונה ומסיים את הבשלת 12 המרידיאנים.

הדימום הוסתי למשל נקרא: "טל השמיים" ובסינית Tian Gui – מבטא את תמצית החיים, ומהדהד את הפוטנציאל יצירת חיים הגלום בגוף האשה.

הדם הינו החומר הגשמי המאפשר לאישה להגשים דברים בחיים על פני האדמה. כמו המים העמוקים הרוחשים במחשכי האדמה כך גם החומר הנשי, רוחש במעמקי הרחם ומבטא את נשיותה של האישה.

הרחם – הינו איבר ייחודי כולל את השחלות והחצוצרות וצוואר הרחם, ואת המערך ההורמונאלי, הקשור אל איבר הלב ולאיבר הכליות. הרחם הוא מקום מפגש בין הלב והכליות. הלב אוגר את האש האימפריאלית (שמיימי) והכליות את האש המיניסטריאלית (ארצי).

שניהם מקורות אש המבטאים אנרגיה של אש (לב) ומים (כליות) המבטאים את ציר היצירה בעזרתו מתהווים תהליכים רבים לשם יצירת חיים בדומה להריון.

הסינים תארו את הקשר הזה בעזרת שני ענפים: ענף הקושר את הלב והרחם נקרא: Bao Mai – מתואר כחוט משי עדין אך חזק וענף הקושר כליות ורחם הנקרא: Bao Luo.

הלב – הינו הקיסר, המאסטר של כל האיברים. הלב שולט על קצב פעימות הלב ובנוסף אחראי על מקצב המחזור החודשי ועל הרגשות. המח המכיל בתוכו בלוטת ההיפותלמוס וההיפופיזה קשור אף הוא למרידיאן הלב.

נאמר הלב והמח אחד הם – הלב והמח כמרכזי בקרה הורמונאלית אחראים לממסר סדיר של הוראות להפרשת הורמונים שיגרמו לשרשרת אירועים חשובה לתזמון לווסת סדירה.

הכליות – מכילות " תמציות" המכונה Jing וקשור למעגל חיים המכונה "מעגל 7 השנים" . בשיאו של מחזור חיים שני מגיל 7-14 מקבל ביטוי פיזי ארצי דרך הטל השמיימי – Tian Gui ומסמל תחילת הפוריות.

הכבד – משנע ויוצר אחראי על תנועה חופשית של דם וצ'י ברחם , משנע ומספק דם לרחם. זרימה תקינה של אנרגיית הכבד המכונה צ'י הכבד הכרחית למעבר בין שלב לשלב ותומך בוויסות המחזור החודשי. כאבי מחזור הינו ביטוי לתקיעות של דם בבטן תחתונה וברחם.

הטחול – מקשור לאלמנט האדמה יחד עם בת זוגתו הקיבה שניהם שייכים למערכת העיכול. תפקידו לתמוך ביכולת הגוף לתמוך ולהחזיק באנרגיה ובאיברים במקומם. כשיש חולשה בטחול ייתכנו תופעות כמו צניחת רחם או שלפוחית שתן. תפקיד נוסף תומך בתהליך מיצוי הנוטריאנטים מהמזון לשם ייצור דם.

על פי הרפואה הסינית כאב הוא ביטוי לחוסר זרימה דהיינו חוסר זרימה של אנרגיה תתבטא בכאב.

מהם הגורמים לכאבי מחזור –

 1. אורח חיים  – תזונה לקויה, מחלה ארוכה, תרופות, עבודה פיזית או מנטאלית לאורך שעות רבות או אפילו לאחר לידה, כל אלו יובילו לחוסר דם.
  אבוד הדם הטבעי במחזור יוביל לחוסר משמעותי יותר בדם.
 2. חשיפת לאקלים קור ולחות – ישיבה על מקומות קרים ולחים, תזונה מקררת, מקלחות קרות וכד' עלולה לגרום לפלישת קור דרך המחמם התחתון אל הרחם. אם חדר יותר קור הכאב יתאפיין כמכווץ ותקוע ואילו חדרה לחות ,הכאב יהיה בעל אופי של כבדות.
 3. חום ולחות פנימית כתוצאה מאכילת תזונה מחממת מדי – מתובלת, שומנית, או תוצרת חלב, שתייה רבה של אלכוהול, כל אלו יגרמו ליצירת לחות חמה אשר עלולה לרדת לאזור הרחם ליצור שם תקיעות ומכאן לכאבי מחזור.
 4. עודף פעילות מינית (במיוחד בגיל צעיר מאוד) ו/או לידות רבות מחלישות עם השנים את הכליות ואת הכבד.

 

הטיפול ברפואה הסינית נסמך על אבחנה מבדלת כללית:

אפיון הדפוס שגורם לכאב הוסתי מתבצע בין השאר על סמך ברור המועד שבו הכאב מופיע, אופי הכאב, מיקומו, עוצמת הכאב, צבע הדימום הוסתי, כמות הדימום, איכות הדימום הוסתי וההפרשות במהלך החודש.

מיקום הכאב – יכול להתבטא בצידי הבטן התחתונה או באזור הטבור , לעיתים בגב התחתון עם כאב מקרין למפשעות.

אופי ועוצמת הכאב – ייתכן כאב ממוקד חד ודוקר או עמום ומפושט .

תזמון הכאב – באיזה שלב של הדימום הכאב התחיל או שמא לפני והאם הדימום מלווה בקרישי דם .

הוסת מאותת לנו על מצבו הפיזי של הגוף שלנו לכן בימי הווסת חשוב לאפשר לגוף מנוחה נאותה . אף שבעולמנו המודרני קשה לעצור ולנוח אפשר פשוט להוריד הילוך ולכבד את הקצב השונה בימים אלו.

 

בטיפול ישנה התייחסות מרבית לתפריט ולהרגלי תזונה של האישה:

תזונה

הסינים מייחסים למערכת העיכול תפקיד מרכזי בשמירה על בריאות תקינה!! בתורה זו ישנו דגש למרכיבי המזון ולערכם התזונתי ולהרגלי אכילה נכונים. ברובד הפילוסופי הקיבה מתחילה פירוק המזון לאני – ישנו פתגם האומר " we are what we eat". מערכת העיכול מיועדת לספק אנרגיה זמינה המכונה Qi, לשם תמיכה בתפקוד הרמוני של מערכות פיזיולוגיות שונות בגוף וכן משתתפת בתהליכי פירוק והפרשת פסולת מהגוף.

הסינים מרבים להשתמש במונח "אש העיכול " מאחר ותהליך עיכול תקין המאפשר ספיגה איכותית של מרכיבי מזון חיוניים תלויים באנרגית החום . צריכה של מזון שעבר תהליך של בישול או אידוי מייעל את תהליך הפקת האנרגיה מן המזון ומאפשר ספיגה טובה של מרכיבי המזון.
לעומת זאת צריכת מזון בעל אנרגטיקה קרה מעמיס על מערכת העיכול ופוגע ביכולת מיצוי ספיגה והפרשת פסולת מהגוף המכונה לחות, היות ולחות חומר בעל מהות כבדה עכורה וחסרת חיוניות.

המלצות תזונה

 1. נשים הסובלות מכאבי ווסת עליהן להימנע ממוצרי חלב שונים המקשים על פעילות הטחול וגורמים להיווצרות לחות בגוף. נשים שהורידו בשלב ראשון את כל מוצרי החלב בקר ועזים ובשלב שני המשיכו לצרוך אך ורק מוצרי חלב עזים, הפחיתו משמעותית את כאבי הווסת.
  ישנן 2 תאוריות:
  הראשונה – ישנו קושי בפירוק חלב הפרה לעומתו חלב עזים קל יותר לעיכול.
  השנייה – על מנת שפרה תניב יותר חלב הן מקבלות הורמון גדילה (hcg) הורמון זה עושה את דרכו למוצרי החלב ומשפיע לאורך זמן על רמות ההורמונים בגופינו.
  עובדה זו מסבירה את הסיבה להתפתחות מינית מוקדמת אצל נערות.
  למאכלי חלב אשר יוצרו באופן אורגני ללא הורמון (ׁBhcg) תרופות אנטיביוטיות או חומרי הדברה אין אותה השפעה על רקמת הרחם והשד.
 2. לצמצמם את צריכת הפחמימות מזוקקות – כי הן מגבירות את הייצור של הפרוסטגלנדינים ולעורר עוויתות והתכווצויות ברחם.
 3. להגביל צריכת בשר אדום וחלבוני ביצים לשתי מנות בשבוע, רצוי בשר אורגני.
 4. צרכי חומצות שומן חיוניות – אומגה 3. השתמשי בזרעי פשתן טריים ולטחון אותם לפני השימוש.או שמן פשתן.
 5. ויטמין E – הוכח ויטמין E מפחית גם את כאבי ווסת. כגון שמן נר הלילה המכיל ויטמין E.

כלים מחשבתיים והתנהגותיים להתמודדות עם לחצים ומתח בחיים:

תקיעות רגשית גורמת לפגיעה בזרימת האנרגיה בגוף ופגיעה באיזון הפנימי שלנו. ההכרה עד כמה התנהלות תחת לחץ ומתח מצטבר,תסכול וכעס משפיעים על חיינו הינה חשובה.

במידה המצב הנפשי הוא מקור הבעיה, טיפול עמוק מאפשר ריפוי אמיתי ולא רק הסוואה של הסימפטומים. זאת ע"י למידה של מיומנות להגברת המודעות האישית וכל דרך המפחיתה מתח, כמו ניהול זמן נכון, קביעת סדרי עדיפויות, היא תרומה עצומה בשל הזיקה העמוקה בין מתח רגשי או נפשי ולחוסר איזון ביוכימי .

טיפול בתחבושות שמן קיק – המשמש כאמצעי ריפוי עתיק.

הכנת התחבושות: שמספיגים פיסת בד כותנה (כמו חיתול או ניתן לגזור מחולצה ישנה) בשמן קיק ומקפלים לפעמיים (כך שהנפח גדל פי ארבע). ומניחיחם על הבטן התחתונה ומכסים ביריעת ניילון. בנוסף מניחים מעל התחבושת וכיסוי הניילון כרית חמה או בקבוק חם . ולסיום מניחים שמיכה או מגבת לשמירה על החום ונשכבים על הבטן. במשך 40-60- דק, כ-3 פעמים בשבוע למשך 3 חודשים, לאחר מכן ניתן להפחית לפעם בשבוע.

יצרנו זמן מנוחה אמיתי המאפשר לתרגל מדיטציה ולהקדיש זמן למחשבות טובות ודימויים חיוביים.

פעילות גופנית סדירה

יכולה לשפר משמעותית את תנועת הצ'י והדם בגוף שלה, ולהפחית משמעותית ואף למנוע הופעת כאב.

טיפול משולב בכאבי וסת באמצעות דיקור (אקופונקטורה) וצמחי מרפא סיניים.

באמתחת הרפואה הסינית הינה רפואה הוליסטית וקיימים כמה אמצעי אבחון וטיפול, ישנה התייחסות לבעיות גופניות ונפשיות נוספות המכוונים את המטפל בבחירת הטיפול המתאים.

 • הדיקור פותח ומניע חסימות של זרימת אנרגיה (המכונה צ'י) הזורמת במסלולים לאורך הגוף הנקראים מרדיאנים, בעזרת שימוש בנקודות דיקור הנמצאות על גבי המרידיאנים וכן עוסק באיזון האיברים הפנימיים.
 • שימוש בצמחי מרפא משמש דרך נוספת כדי לאזן את הגוף ולחזקו. לכל צמח יש איכות וטמפרטורה ייחודי, תפקיד מסוים (לחזק, לפזר), ואיבר יעד פנימי (כבד, רחם ,מעיים…) הרובעים את השימוש בו.

אודות מחבר

אין תגובה

תגובות סגורות.